Dünya:
IŞİD İnfazcısı Türkiye'ye Sızdı

IŞİD infazlarında ön plana çıkan cihatçı John lakaplı infazcı İngiliz vatandaşı eski rapçi Abdülmecid Abdel Bary'nin Türkiye’ye sızdığı iddia edildi. Abdülmecid Abdel Bary’nin örgütten kaçmak için sığınmacı gibi Türkiye’ye sızdığı gelen bilgiler arasında yer aldı. İşte ayrıntılar…


IŞİD’in cellatlarından Britanyalı Abdülmecid Abdel Bary’nin cihatçı örgütten kaçmak için Suriye ’den Türkiye ’ye geldiği iddia edildi. Radikal'in haberine göre bir zamanlar rapçi olan Bary’nin, kendisi gibi IŞİD’den ayrılmak isteyen 50 kadar Britanyalı cihatçıyla yollara düştüğü savunuldu.

İlk zamanlar Abdel Bary Amerikalı gazeteci James Foley’in infaz videosunda yer alan Cihatcı John olduğu sanılıyordu. Ancak Cihatçı John’un aslında Londra’da yaşayan Kuveyt asıllı Muhammed Emwazi olduğu ortaya çıkmıştı.

KENDİSİNİ SIĞINMACI GİBİ GÖSTERDİ

El Arabiya’nın aktardığı habere göre, Bary geçen ay Tel Abyad’daki çatışmalardan da faydalanarak kaçışını gerçekleştirdi, kendisini sığınmacı olarak göstererek Türkiye’ye giriş yaptı. Grubun neden IŞİD safından ayrılmak istediği ise bilinmiyor. Ancak Batılı cihatçıların koalisyon güçlerinin saldırılarının da etkisiyle son dönemde bölgeden çıkma arayışında olduğu yorumlarına işaret ediliyor. İki yıl önce cihatçı gruba katılan 25 yaşındaki Bary’nin Suriye’ye dönerse ihanetten dolayı IŞİD tarafından öldürüleceği, Britanya’ya gitmesi halinde ise yakalanacağı korkusuyla saklandığı belirtiliyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kurtköy Haberleri
Kurtköy Haberleri hakkında kısa açıklamalar

Haberi Oku