Eğitim:
Özel Okullara Ön Kayıtlar Başladı
Özel okullara ön kayıt yaptırma dönemi bu gün başladı. 5 Temmuz'a kadar devam edecek olan süreçte veliler seçtikleri özel okullara ön kayıt yaptırabilecekler. Ancak ön kayıt kesin kayıt anlamına gelmiyor. İşte ayrıntılar...

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, özel okula kayıt süreciyle ilgili ailelere önerilerde bulundu. Gülan, “Devlet okullarında yerini görüp sonradan özel okula kayıt yaptırırım” diyenleri uyarıyor: “Bir, özel okullarda açık kontenjan kalırsa çocuğunuz girebilir. İki, kontenjan kalsa bile az olacağı için puanlar yükselebilir. Ona göre dikkatli olmakta yarar var.” Gülan, özel okullara kayıt sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili şunları şöyledi: 

PUANA GÖRE ÖN KAYIT

Özel okullara kayıt, bakanlık tarafından onaylanan ayrı bir puanları varsa buna göre ya da YEP’e göre yapılacak. Okulların büyük bir kısmı taban puanlarını açıkladı. Dolayısıyla veliler önce öğrencinin puanını, ön kayıt yaptırmak istedikleri okulun taban puanıyla veya YEP’le karşılaştıracak. Öğrencinin puanı, hangi okulların taban puanından fazla ise hepsine ön kayıt yaptırabilirler. Diyelim ki Robert’in özel bir puanı var. Buna göre puanını hesap edecek. Robert Koleji, 995 açıkladı. Buna göre öğrencinin puanı 996 ise  Robert’e ön kayıt yapabilir.Okulların puanlarını internet sitelerinden hesap edebilirler. Puanları yetiyorsa o okula internet üzerinden veya doğrudan giderek ön kayıt yapabilirler. 

Ön kayıt yaptırmak, kesin kayıt hakkı kazandığını göstermez. Okullar belirttikleri günlerde bu kez kesin kayıt listelerini açıklıyor. Eğer öğrenci okulun kesin kayıt listesine girmişse hemen o okula gidip kaydını yaptırabilir. Kesin kayıtlarda asil kayıtların dolmaması halinde okullar kendi internet sayfalarında belirtilen gün ve saatlerde yedek liste yayımlıyor. Yedek listeden kayıt olabilir. O da olmazsa ve eğer açık kontenjan varsa, okulun bir sonraki açıklayacağı taban puanı beklemek gerekir. Bir de bazı okullar var ki puana veya herhangi bir şeye bakmıyor. Ruhsat almış temel liseler de var. Bunlara da bakarak aileler kendilerine bir kayıt stratejisi belirleyebilirler. Ama dikkat edilmesi gereken; 5 Temmuz’a kadar bir özel okula kesin kayıt olanların devlet okulları için tercih yapamayacak olması.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB Dershanelerin Yerine Takviye Kursları Açacak
Dershaneler 1 Eylül tarihi itibari ile kapatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı kapatılan dershanelerin yerine...

Haberi Oku