Ekonomi:
Dikkat Limona Zam Geliyor
Limon son iki ayda fiyatı en fazla artan ürünlerin başını çekti. Limonun çiçeklenme döneminde olumsuz hava şartlarının etkili olması nedeni ile bu yıl ürün azlığı var ve limon fiyatları el yakacak. İşte ayrıntılar...

Ürün arzında yaşanan azalmanın da etkisiyle son iki ayda fiyatı en çok artan ürünlerden olan limonun, çiçeklenme dönemindeki olumsuz hava koşulları nedeniyle, rekoltesinde düşüş bekleyen üreticiler, hasat başladığında da fiyatlardaki yüksek seyrin süreceğini tahmin ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı verilerine göre, tüketici fiyatları bazında yüzde 28,38 ile en yüksek fiyat artışı yaşanan limon, Haziran ayı verilerinde de aynı bazda, yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli tatil fiyatlarının ardından yüzde 36,05 artışla ikinci oldu. Limon, İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Haziran verilerine göre ise ürün arzında yaşanan azalmaya bağlı olarak yüzde 30,37 oranıyla fiyatı en fazla artan ürün unvanını aldı.

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, AA muhabirine, önceki hasat döneminden depolanmış yatak limonun şu an piyasada yer aldığını belirterek, bu durumun da fiyatların yüksek seyretmesine neden olduğunu söyledi. Limonda bu yıl fiyat artışının çeşitli nedenleri olduğunu aktaran İncefikir, şöyle konuştu:

"Geçen yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle limonda rekolte düşük gerçekleşti, ürünlerde bir azlık söz konusu oldu. Özellikle depolara alınan, yatak diye tabir edilen limon olan dikenli limonda da fazla çürüme yaşandı. Normalde depoda yüzde 3-5 çürüme olması beklenirken depolandığı dönemde yaşanan yağışlardan kaynaklı mantar ve çeşitli nedenlerin etkisiyle çürüme yüzde 30-40 oranında gerçekleşti. Bu, piyasadaki limon oranını ciddi bir şekilde azaltınca fiyatlar da etkilendi. Ramazanda tüketimi artan limon yurtdışından da talep ediliyor. O da bir şekilde piyasaları etkiliyor." Dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Milyonlarca emekli bu haberi bekliyor
Milyonlarca emeklinin gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelecek haberde. Çalışma...

Haberi Oku