Sağlık:
İftarda Hızlı Yemek Reflü Hastalığını Tetikliyor
Uzmanlar iftarda hızlı yemek yemenin reflüyü tetiklediği konusunda uyarıyor. Ramazan ayında uzun süren açlığın ardından hızlı yenen yemekler nedeni ile reflü ağrıları daha da artıyor. İşte ayrıntılar...

Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Hakkı Kalkan, yaz aylarına denk gelen ramazanda uzun süre aç kalındıktan sonra iftarda fazla miktarda ve hızlı yemek yenilmesi, sigara ve gazlı içeceklerin tüketilmesinin reflü şikayetinde artışa neden olduğunu bildirdi. Kalkan, yaptığı açıklamada, reflünün, en sık görülen sindirim sistemi hastalıklarından biri olduğunu söyledi.

''REFLÜ ŞİKAYETLERİNDE ARTIŞA NEDEN OLUYOR''
Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle aç kalma süresinin uzadığına dikkati çeken Kalkan, "Uzun süre aç kalındıktan sonra iftarda fazla miktarda ve hızlı yemek yenilmesi, sigara ve gazlı içeceklerin tüketilmesi reflü şikayetinde artışa neden oluyor" dedi.

''UZUN SÜREN SİGARASIZLIĞIN ARDINDAN SİGARA İÇİLMESİ REFLÜYÜ ARTTIRIYOR''
Tiryakilerin uzun süren sigarasızlığın ardından iftar sonrasında hemen sigara içmelerinin de reflüyü artırdığına değinen Kalkan, şu yorumlarda bulundu: "Sigara içilmesi iftarda çok sık rastlanılan bir olay. Hemen sigarayla iftarını yapanlar bile var. Sigara yemek borusuyla mide arasında, alt özofagus sfinkteri (mide kapağı) denen fizyolojik basınç bariyerinde gevşemeye yol açar. Böylelikle mide basıncının azalması söz konusu olmakta ve midenin içerisine yemek borusuna kaçıyor. Sigaranın özellikle içildikten sonraki erken dönemde alt mide kapağında basıncı azalttığını kanıtlayan bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bu yüzden sigara içilmesinin ertelenmesi daha doğru olacaktır. Nargile de sigara gibidir. Sigara ve nargile gibi tütün ürünlerin iftardan hemen sonra kullanılması reflü şikayetlerinin arttığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Rumeysa Zayıflama ilacı yüzünden mi rahatsızlandı?
Son zamanlarda zayıflama ilaçlarının sağlığı olumsuz etkilediği yönündeki iddialara bir yenisi daha...

Haberi Oku