Sağlık:
Keneden Bulaşan Lyme Hastalığına Dikkat!
 Keneden bulaşan hastalık sadece Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile sınırlı değil. Uzmanlar vatandaşları kene ısırması ile ortaya çıkan Lyme hastalığına karşı da uyardı. İşte ayrıntılar…

Dışarıya çıktığımızda, sadece güneş ışınlarından korunmak için kıyafetlerimize dikkat etmiyoruz. Bu tedbir aynı zamanda kene ısırığına karşı da bir önlem. Kene ısırması, Lyme hastalığına sebep oluyor. Genelde Ixodes ricinus türü kenelerin ısırması ile ortaya çıkan hastalık uzun dönemde insanda uzun yıllar etkili olabilecek sağlık problemlerine sabep olabiliyor. Kısa dönemde ise çok sinsi, korkutucu ve büyük sorunlar yaratabiliyor. Hastalık özellikle merkezi sinir sistemi, deri, kalp ve eklemleri etkiliyor.

Hastalık, erken evrelerinde teşhis edilebilirse daha kolay tedavi ediliyor. Lyme hastalığının en yaygın belirtilerinden biri birkaç gün içinde ısırılan bölgenin etrafında oluşan kızarıklıklar. Radyal şeklinde oluşan kızarıklıkla bakteri ısırığın dışına yayılmaya başlıyor. Kene ısırmasının %70 ila %80'i bu şekilde görünüyor. Bu dikkat edilmesi gereken bir belirti. Ama her kene ısırması bu kızarıklıkla sonuçlanmıyor. İlk belirtiler halsizlik, ateş, eklem ağrısı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Rumeysa Zayıflama ilacı yüzünden mi rahatsızlandı?
Son zamanlarda zayıflama ilaçlarının sağlığı olumsuz etkilediği yönündeki iddialara bir yenisi daha...

Haberi Oku