Sağlık:
Su İçmek Nelere İyi Geliyor?
Uzmanlar sürekli uyarıyor. Bol bol su tüketin diye. Peki su içmek neye iyi geliyor? Tüketiyoruz ama su içmenin neye iyi geldiğini biliyor muyuz? İşte ayrıntılar...

NEDEN SU İÇMELİYİZ?

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra geliyor. Açlığa kırk gün dayanabilirken susuzluğa en fazla yedi gün dayanabiliyoruz. Doktor Ayça Kaya, hücrelerin temizlenmesi, bağırsakların çalışması, vücuttaki elektrolit dengesinin ve kanın akışkanlığının sağlanması, beynin çalışması, böbreklerin zararlı atıkları vücuttan uzaklaştırması gibi faaliyetlerin suyla gerçekleştiğini anlatıyor. Diyetisyen Dilara Koçak’sa, kemiklerimizin bile yüzde 22’sinin sudan oluştuğunu söylüyor. Vücuttan yüzde 10 su kaybı hayati tehlike, yüzde 20 su kaybıysa ölümle sonuçlanıyor.

NE KADAR İÇELİM?

Günlük iki-iki buçuk litre suya ihtiyacımız var. Sabah aç karnına oda sıcaklığında su içilmesi bağırsaklar açısından çok faydalı. Koçak, gün içinde en aktif olduğumuz 10 saati düşünürsek yaklaşık saatte bir bardak su içebileceğimizi söylüyor. Ancak sıcak havalarda ve spor yaparken su ihtiyacı elbette değişebilir. Kaya, “Her yemekte yudum yudum su içmek (toplamda iki bardak) gerekir” diyor.

FAZLASI BOZAR MI?

Günde üç litreden fazla su, böbrekleri yorabilir ve vücudun elektrolit dengesini bozabilir. Ayrıca su içerken bir defada yüksek miktarda içmek de doğru değil.

SU GURMELİĞİ DİYE BİR ŞEY VAR MI?

Var. Nasıl ki çay, şarap, çikolata, kahve gibi besinlerde çok ciddi eksperlik yapılıyorsa su için de kendi damak tadını geliştirenler mevcut. Formül basit: Suyun tadını sertlik derecesi etkiler, pek çok insan bunu hisseder. Ayrıca sudaki mineral oranının yüksek olması da sertliği etkiliyor; bu da suyun tadı gibi algılanabiliyor. Koçak, suyun PH değerinin de tadı etkileyebileceğini, yüksek alkali olan suları bazı bireylerin fark ettiğini söylüyor. İçimi biraz zor olsa da sağlıklı olanlar, sert sulardır. Satın aldığınız suyun PH değerinin en az 7.2 olması tavsiye ediliyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Rumeysa Zayıflama ilacı yüzünden mi rahatsızlandı?
Son zamanlarda zayıflama ilaçlarının sağlığı olumsuz etkilediği yönündeki iddialara bir yenisi daha...

Haberi Oku